Tréning na objem a na vyrysovanie. Je medzi nimi rozdiel?

Už som niekde spomenul, že najlepší spôsob ako spaľovať kalórie a byť tak odolnejší proti naberaniu tukov je budovať svalovú hmotu. Mimochodom kilo svalovej hmoty spáli v kľude okolo 50 Kcal denne, takže svaly = spaľovanie energie zadarmo.

Tréning na objem by sa nemal nejak extra líšiť od tréningu v rysovacej fáze (ak nerátam pridanie nejakého intervalového tréningu do rysovacej fázy). Tým pri rysovacej fáze efektívne obmedzíte stratu už existujúcich svalových vlákien čo je vašim cieľom.

Niektorí ľudia sa možno riadia podľa vzoru, že veľké váhy/malý počet opakovaní budujú hmotu a malé váhy/veľký počet opakovaní spaľujú tuky.

Tento názor je môžno spojený s tým, že čím viac krát niečo dvíham, tým viac sa narobím a to vyústi k spaľovaniu tukov. Je to však na míle ďaleko od reality. Prečo?

Pretože dvíhanie ľahkých závaží s vysokým počtom opakovaní povie svalom akurát toto:

„paráda, konečne používa malé váhy, už nepotrebujeme byť veľký, môžeme sa teda začať zmenšovať“.

Celé to teda spôsobí to, že vaša snaha spaľovať tuky pomocou malých váh o veľkom počte opakovaní znamená v skutočnosti zbavovanie sa svalovej hmoty. Zapamätajte si, že rozdiel medzi tréningom v objemovke a rysovačke je takmer žiadny.

Vy sa práveže musíte snažiť udržať váhy čo najvyššie práve preto, aby ste si udržali čo najväčšie množstvo svalovej hmoty. Vlastne primárnym cieľom pri rysovaní je spáliť tuk a zároveň spáliť čo najmenšie množstvo svalovej hmoty. Udržanie svalovej hmoty sa však najlepšie dosiahne pokiaľ sa budete snažiť dvíhať také váhy aké dvíhate aj v objemovej fáze.

Tým vlastne nedáte svalom dôvod aby sa v dôsledku znižovania váh zmenšovali resp. strácali.

Vôbec neznamená, že ak budete cvičiť s ťažkými váhami resp. tak ako v objemovej fáze, že to bude mať zlý efekt na vyrysovanie. Rysovanie svalov resp. spaľovanie tuku je hlavne o optimálnej strave a o nižšom príjme kalórii než aké za deň spotrebujete.

Ľudia sa tiež snažia pridávať do tréningu rôzne izolované cviky aby si zlepšili „definíciu“ svalstva a tým vynikla jeho tvrdosť. Neexistujú však cviky na „definíciu“ svalstva, ktoré sú nebodaj super na vyrysovanie. Telo nevie aký cvik má najlepší účinok na spaľovanie tuku. Ide čisto len a len o celkovú stratu kalórii a o to udržať pri rysovaní čo najviac svalov.

„Definícia“ svalstva je o tom spáliť podkožný tuk. Čím menej tuku máte, tak tým vaše svaly vyzerajú tvrdšie. Robenie nejakých extra cvikov na biceps však neznamená, že tým spálite viac tuku v okolí bicepsu. Telo funguje ako celok a nevie spaľovať tuk lokálne.

Zapamätajte si teda to, že zakaždým keď idete cvičiť, a je jedno, či ste v rysovacej fáze alebo vo fáze naberania hmoty, tak je vašim cieľom cvičiť čo najťažšie (1-2 opakovania pred zlyhaním). To bude mať za následok silný stimul ktorý vyústi pri kalorickom prebytku resp. v objemovej fáze k svalovému rastu a pri rysovacej fáze, kedy je váš kalorický príjem menší než výdaj k efektívnemu udržaniu svalovej hmoty.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.