Top 5 najlepších doplnkov výživy na pribratie svalov

Doplnky výživy sú fantastickým nástrojom ktoré môžu urýchliť vašu snahu naberať svalovú hmotu alebo ju ochrániť pred katabolizmom a celkovo vám dovoliť dosiahnuť vaše ciele v kratšom čase. Vďaka ich popularite sú na trhu tisíce rôznych druhov doplnkov výživy a to je aj dôvod, prečo sú ľudia pri ich výbere veľmi zmätení. V tomto článku sa dozviete o doplnkoch výživy na pribratie svalovej hmoty, ktoré by vám pri vašej snahe dosiahnuť perfektné telo nemali chýbať.

 

Práškový proteín

 

Proteín je vo fitness priemysle doplnok výživy číslo jeden. Je to vhodný a pomerne cenovo výhodný spôsob ako doplniť bielkoviny ktoré pri budovaní svalovej hmoty potrebujete.

Najpopulárnejší typ práškových poteínov na trhu sú srvátkové proteíny. Srvátková bielkovina patrí medzi kvalitné a rýchlo vstrebateľné bielkoviny a preto je tento druh u športovcov veľmi populárny. Je vhodný hlavne po tréningu kedy potrebujete dodať svalom potrebné živiny v krátkom čase.

Kazeínový proteín je ďalšou vynikajúcou voľbou ako dodať telu kvalitné bielkoviny. Kazeín je pomalšie vstrebateľná bielkovina, ktorá bude zásobovať vaše svaly potrebnými živinami po dlhší čas a preto je vhodnejší napr. pred spaním.

 

Kreatín

 

Ak sa vám nedarí prikladať kotúče na činku a teda silovo stagnujete, kreatín je ten správny doplnok pre vás. Pomáha vašim svalom pracovať účinnejšie a dovoľuje im dvíhať väčšiu záťaž ako boli doteraz zvyknuté. Taktiež ucítite príval energie a budete mať skrátka nutkanie dvíhať ťažké váhy.

Tak ako pri práškovom proteíne, tak aj kreatínov je na trhu veľa rôznych typov. Kreatín monohydrát je široko najkonzumovanejší typ a tiež cenovo najdostupnejšia forma kreatinu. Avšak ak zrovna nemáte radi zrnitú štruktúru a horkú chuť kreatínu monohydrátu, sú aj chutnejšie kreatínové doplnky vrátane tekutého kreatínu a kreatínových kapsúl.

 

Glutamín

 

Glutamín (tiež známy ako L-glutamín) je dominantná aminokyselina vo vašich svalových bunkách. Tento doplnok je veľmi užitočný pri regenerácii svalov po ťažkom tréningu a tiež pomáha pri samotnom náraste svalových vlákien. Glutamín vašemu telu pomáha využiť bielkoviny účinnejšie, pomáha vás uchrániť pred katabolizmom a tiež prirodzeným spôsobom zvyšuje hladinu rastového hormónu vo vašom tele.

 

Esenciálne mastné kyseliny

 

Esenciálne mastné kyseliny nedostávajú toľko pozornosti ako výživové doplnky uvedené vyššie, ale sú niečim čoho väčšina ľudí nemá vo svojej diete dostatok a pritom sú tieto esenciálne mastné kyseliny pre svalový rast dosť dôležité. Zvyšujú hladinu vašej energie počas náročných tréningov, pomáhajú vašemu telu produkovať hormóny ktoré sú pre rast nevyhnutné a urýchľujú svalovú regeneráciu.

 

ZMA

 

ZMA obsahuje zmes zinku a magnézia a je to ďalší výživový doplnok ktorý by ste mali mať na zreteli ak chcete maximalizovať svalové prírastky. Zinok zlepšuje bielkovinovú syntézu vo vašom tele, a zvyšuje hladinu energie počas náročných tréningov, zatiaľ čo magnézium podporuje správnu funkciu svalov. Avšak najväčšia výhoda tohoto doplnku je, že zvyšuje kvalitu vašeho spánku a pomáha dosiahnuť lepšie svalové zotavenie po tréningu, lepšiu produkciu rastového hormónu a vyššiu schopnosť nárastu svalovej hmoty počas noci.

Hoci je možné budovať svalovú hmotu aj bez doplnkov výživy, týchto 5 vyššie uvedených doplnkov sú fantastickými podpornými nástrojmi ktoré vám pomôžu zdolať vašu stagnáciu a naštartovať tak rast svalovej hmoty alebo sily. Ak vaše výsledky nedosahujete tak rýchlo ako si myslíte že by ste v skutočnosti mali, vyskúšajte jeden alebo viac výživových doplnkov z tohto článku a získajte výsledky ktoré si zaslúžite.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.