Silové cvičenie pre ženy – Vypracujte si svoju postavu!

Minule som si len tak prehliadal fitness centrá na slovensku a v čechách a našiel som tam tento obrázok.

fitness-centrum

Ak niekto spomenie cvičenie pre ženy, tak sa väčšinou myslí aerobik, jóga a pod. Je to z toho dôvodu, že ženy si myslia, že ak by cvičili s činkami, tak sa stane  to, že  budú vyzerať  ako  obludy. Čo sa však v skutočnosti stane je vidieť  na tomto  obrázku.

fitness-žena

 

Prečo si to teda ženy myslia?

 

Pretože nepoznajú rozdiel medzi mužským a ženským telom. Na to aby vyzerali ako žena na obrázku vľavo, by sa museli napchávať testosterónom a to vo veľkom.

Naberať svaly je ťažká vec aj pre mužov a 10x viac to platí pre ženy. Dôvod je ten, že ženské telo má ako primárny hormón tzv. estrogén a testosterónu má iba malé množstvo.U mužov je to naopak. Preto dokážeme rýchlejšie naberať svaly, rýchlejšie páliť tuk a sme jednoducho úplne iní.

Skoro všetkým ženám ide o spaľovanie tuku. Chcú byť štíhlejšie a krajšie. Robia kardio, behajú, skúšajú rôzne diéty ktoré vyčítajú v ženských magazínoch alebo dokonca hladujú. Ani jednu však nenapadne na spaľovanie tuku jednoduché pravidlo.

Málo svalov = veľa tuku

Veľa svalov = málo tuku

 

Čo z toho vyplýva?

 

Jednoducho to, že by ste mali v prvom rade nabrať svaly. Teraz ale nehovorím o veľkých svaloch aké majú kulturistky. Hovorím o svaloch ktoré budú sexi a jednoducho pekné.

 

fitness-dievča

Asi nejak takto budete vyzerať keď budete dvíhať tie ťažké činky. Hovoríte si, že to by bolo skvelé, že? Svaly potrebujú na svoje fungovanie energiu. To znamená, že sa vám zrýchli metabolizmus a vy budete môcť páliť kalórie ,,zadarmo”.

Je to najefektívnejšia cesta ako zostať fit dlhodobo. V skutočnosti, ak chcete  schudnúť  prostredníctvom iba aeróbnej aktivity, tak pravdepodobne spálite dosť svalov. To znamená, že síce vám pôjde váha dole a vy si budete môcť obliecť o číslo  menšie nohavice, ale spálite okrem tuku aj dosť svalov pretože pre telo je jednoduchšie zbavovať sa svalov ako tuku a ak nebudete cvičiť so závažím, tak svaly nebudú mať žiadny dôvod zostať na vašom tele (samozrejme obrazne  povedané).

To znamená, že aj keď budete mať tenšie nohy, tak stále sa to bude na vás “triasť”.

 

 

 

fitness-zadok

Riešením je teda silový tréning a samozrejme optimálna strava. Cvičenie žien sa v podstate nijak nelíši od cvičenia mužov.

 

 

 

 

 

A ako teda trénovať?

 

Jednoducho si vyberajte hlavne základné viac kĺbové cviky. Samozrejme do tréningu môžete zaradiť aj cviky s vlastnou váhou čo je v podstate pre ženy vynikajúci spôsob ako si vybudovať peknú a hlavne pevnú postavu.

Pokiaľ s cvičením začínate, tak je dôležité aby ste sa naučili techniku cvikov pretože zlé prevedenie cviku, hlavne u drepu alebo mŕtveho ťahu môže viesť k vážnemu zraneniu.

Tým vás však nechcem strašiť, iba upozorniť aby ste cviky vykonávali správne a zo začiatku najlepšie pod dozorom niekoho kto už vie ako sa má správne cvičiť. Nebudem tu písať konkrétny plán pretože to nie je až také dôležité. Hlavné je aby neobsahoval príliš veľké množstvo cvikov, sérii a opakovaní. Môžete sa držať v rozmedzí okolo 6-10 opakovaní skoro pri všetkých cvikoch. Čo sa sérií týka, tak 20-25 sérii v jednom tréningu je úplne postačujúce. Najlepšie je precvičiť svalovú partiu 2x do týždňa, ale ak to stihnete iba raz,  aj tak je dobre.

Samozrejme sa nemusíte vzdať ani vašej obľúbenej jógy a môžete si ju dopriať trebárs v dni kedy nemáte silový tréning. Je však dôležité si uvedomiť, že svaly vám narastú iba v dôsledku silového tréningu resp. v tedy ak pomocou odporu donútite svaly rásť.

Dúfam, že som vám aspoň stručne vysvetlil, ako to skutočne je s efektívnym pálením tukov a pravdepodobne s postavou vašich snov  v budúcnosti sa chcem ešte tejto problematike venovať, takže určite tu ešte pribudne niečo zaujímavé o tréningu a strave pre ženy.

To je zatiaľ odo mňa všetko.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.