Doplnky výživy – Definitívny návod na výber suplementov

Doplnky výživy vznikli za účelom pomôcť športovcom a ľuďom všeobecne doplniť ich dennú spotrebu živín. Trh s doplnkami výživy je v dnešnej dobe veľmi rozsiahly. To je aj dôvod, prečo je dnes tak ťažké si vybrať. Nie každý je expert na chémiu resp. zdravú výživu. Doplnky v sebe obsahujú veľmi veľa látok a málo kto vlastne vie, podľa čoho si vybrať.

Vždy ale majte na pamäti to, že doplnky výživy majú iba dopĺňať vaše nároky na výživu a nie ju nahrádzať. Tu je krátke zhrnutie toho, ktoré doplnky výživy sa oplatí kupovať a ktoré sú iba lákadlom, ktoré nemá väčší zmysel.

0 – odpad
1 – zlý
2 – nič moc
3 – celkom užitočný
4 – užitočný
5 – vynikajúci(nemal by chýbať vo vašej výbave)

Aminokyseliny – z nich sú vlastne tvorené bielkoviny. Sú veľmi dôležité na budovanie svalovej hmoty. Ak ale máte kvalitnú stravu a tiež kvalitný srvátkový proteín, tak ich v podstate máte aj dosť, ale nie je to zas na zahodenie.

Hodnotenie – 3

Bór – niekde vás môžu nalákať, že Bór zvyšuje hladinu testosterónu, ale v skutočnosti to tak nie je. Nemíňajte zbytočne peniaze.

Hodnotenie – 0

Karnitín – Karnitín je aminokyselina, ktorá pomáha spaľovať tuky. Nie je však až taká účinná ako si ľudia myslia. Napomáha tiež spaľovať tuky, ktoré sú telu prospešné. Karnitín tiež navyšuje trochu energiu.

Hodnotenie – 3

Chitosan – Môže pomôcť blokovať absorpciu tuku do žalúdku. Môže ale tiež zastaviť vstrebávanie niektorých hlavných vitamínov a minerálov. Môžete tento produkt kúpiť pokiaľ sa snažíte zhodiť tuk, ale pokiaľ vám ide o nárast svalovej hmoty, tak sa mu radšej vyhnite.

Hodnotenie – 2

Chróm – Asi najslávnejší spaľovač tukov na trhu. Je dokázané, že pomáha spaľovať tuk a tiež napomáha pri naberaní svalov.

Hodnotenie – 3

Chrysin – je to výťažok z rastliny, ktorý zabraňuje pri premene testosterónu na estrogén. Je tiež užitočný, pokiaľ užívate doplnok na zvýšenie testosterónu a chcete tejto premene zabrániť. Ak teda užívate akýkoľvek doplnok na zvýšenie testosterónu, tak je tiež dobré dokúpiť Chrysin.

Hodnotenie – 2

Colostrum – Tento výrobok má za cieľ zvyšovať hladinu inzulínu čo je však pre naše ciele nepriaznivé.

Hodnotenie – 0

Kreatín – Kreatín je jedným z hlavných zdrojov energie vo svaloch. Keď ho prijímame napr. v strave, tak si ho telo ukladá do svalov. Nachádza sa v rôznych jedlách napr. v hovädzom mäse. Keď sa absorbuje kreatín do svalov, tak telo spolu s ním tiež vtiahne do svalov vodu. Tým svaly vyzerajú väčšie a plnšie. Po tom, čo prijmete kreatín a uloží sa vám do svalov, tak asi za 20min. sa premení na adenozíntrifosfát (ATP), čo je látka, na ktorú sa premení kreatín a ktorá dodá svalom požadovanú energiu. To má za následok, že budete vo fitness centre o niečo silnejší ako obvykle.
Najlepší kreatín, ktorý si môžete na trhu vybrať je „obyčajný“ monohydrát. Prvých asi 5 dní sa odporúča dať nasycovaciu fázu, v ktorej dávate 4x viac kreatínu ako by ste potom dávali neskôr.

Hodnotenie – 5

Púpava (Dandelion produkty) – Je to celkom užitočné diuretikum (napomáha k vylúčeniu vody). Veľa kulturistov si takéto produkty dávajú pred súťažou čo im napomôže vyzerať trochu štíhlejšie.

Hodnotenie – 3

DHEA (Dehydroepiandrosterone) – Je ďalší produkt, ktorý má napomáhať k zvýšeniu hladiny testosterónu. Nefunguje však moc dobre pokiaľ sa dávkuje samostatne. Najlepšie je ho kombinovať s produktom Tribulus Terrestris a Tongkat Ali.

Hodnotenie – 3

Esenciálne mastné kyseliny – Často sa hovorí, že všetky tuky sú zlé, avšak to nie je celkom pravda. Existujú aj tzv. “dobré“ tuky, ktoré sa nazývajú kyselina linolová (omega-6) a kyselina linolénová (omega-3). Tieto kyseliny sa vyskytujú v rybách alebo v niektorých olejoch napr. v sójovom oleji. Ak máte nízkotučnú dietu, tak pridaním týchto esenciálnych kyselín do vašej diéty pomôžete svojmu telu dodať energiu, ktorú pravdepodobne potrebuje.

Hodnotenie – 3

Ginkgo Biloba – Tieto byliny sú vhodné na podporu koncentrácie. Môže to byť užitočné, pokiaľ sa nemôžete dostatočne sústrediť na tréning. Niektorí ľudia hovoria, že to funguje a iní zas, že ich z toho bolí hlava. Avšak, ak neskúsite, tak nič nezískate.

Hodnotenie – 2

Ženšen – Je bylina, ktorá pomáha pri redukcii stresu. Funguje aj nefunguje. Existujú rôzne druhy ako Indický, americký, kórejský a sibírsky. Moc sa od seba nelíšia, ale sibírsky je vraj najlepší.

Hodnotenie – 2

Glukosamín – Jedná sa o veľmi populárny produkt proti artritíde.

Hodnotenie – 2

Glutamín – Glutamín je aminokyselina, ktorá sa nachádza v svalovom tkanive a preto je pre kulturistov potrebná. Každý vie, že je nutné jesť proteín aby svaly rástli, a Glutamín je časťou proteínu číslo jedna, ktorá zabezpečuje rast.

Hodnotenie – 5

Guarana – Guarana je považovaná za určitú formu bylinného kofeínu. Guaranu obsahujú skoro všetky produkty, s primárnym cieľom poskytnúť človeku energiu (energetické nápoje atď.). Môže to pred tréningom poslúžiť ako stimulant. Najlepšie je to kombinovať s Ma Huang.

Hodnotenie – 3

5-HTP – Má za úlohu potlačiť chuť do jedla. Môže sa to hodiť do diéty. Sú na to pozitívne ohlasy.

Hodnotenie – 3

Kyselina hydroxycitrónová (HCA) – HCA je další produkt, ktorý má pomáhať potlačiť chuť do jedla. HCA nie je veľmi populárny produkt asi preto, pretože to moc nefunguje.

Hodnotenie – 1

Kyselina lipoová – Zvyšuje účinok inzulínu. Nachádza sa v niektorých kreatínových produktoch a teda funguje skvele pri použití kreatínu.

Hodnotenie – 4

stredne nasýtené triacylglyceroly (MCT) – Ide o druh tuku, z ktorého sa tak ľahko nepriberie tuk ako z iných tukov. MCT nie je dôležité, ale je to lepšie ako normálny tuk.

Hodnotenie – 1

Melatonín – Melatonín je hormón, ktorý nášmu telu povie, kedy máme ísť spať. Je to prírodná pomôcka, pokiaľ máte problémy so spánkom. Nemusí to byť tak účinné ako iné lieky na spanie, ale zase to nie je tak návykové.

Hodnotenie – 2

Fosfát – Fosfáty sa používajú pre zvýšenie vytrvalosti. Objavujú sa napr. v niektorých kreatínoch. Avšak, ževraj to moc nefunguje.

Hodnotenie – 1

Pregnenolon – hormonálna zlúčenina na zvýšenie hladiny testosterónu. Tiež to zvyšuje ženský hormón tzv. progesterón, čo je katabolický hormón. To znamená, že požiera svalové tkanivo, čo je na dve veci. Záver je taký, že je vám to na nič.

Hodnotenie – 0

Pyruvát – Jedná sa o docela nový doplnok, ktorý by vám mal pomôcť „stratiť tuk bez cvičenia“. Niektoré štúdie ukazujú, že je to humbuk. Odporúča sa pri tom určite cvičiť.

Hodnotenie – 3
Saw palmetto – Je bylina, ktorá sa najprv používala ako liek proti prostate. Neskôr sa zistilo, že to má tiež anti-estrogénové účinky, čiže to blokuje tvorbu estrogénu. Tiež bolo zistené, že to v niektorých prípadoch pomohlo ako liek proti akné.

Hodnotenie – 3

Žraločia chrupavka – To sa stalo populárnym doplnkom v začiatkoch 90-tych rokov ako liek proti rakovine. Hovorilo sa, že žraloky sú jediné zvieratá, ktoré nemôžu dostať rakovinu. To odštartovalo veľký dopyt po tomto produkte. Nedávno sa zistilo, že je to všetko humbuk. Teraz sa to môže skôr použiť ako doplnok na výživu chrupavky. Avšak ak už chcete kúpiť kĺbovú výživu, tak kúpte radšej čistý Glukosamin.

Hodnotenie – 1

Steroly – Môže to znieť akoby to malo niečo spoločné so steroidmi avšak je to len marketingový ťah. Ževraj je to úplne na nič

Hodnotenie – 0

Taurín – Tak ako Glutamín, tak aj taurín je aminokyselina, ktorá sa nachádza v svalovom tkanive. Avšak, ževraj to nie je nejak moc potrebné.

Hodnotenie – 3

Tongkat Ali – Bolo preukázané, že podporuje mužskú hormonálnu rovnováhu, vrátane testosterónu. Tiež podporuje libido a výkon. Tongkat Ali je rastlina z Juhovíchodnej Ázie, ktorá podľa výskumov dokázala navýšiť hladinu testosterónu až o 400%. Tiež navyšuje anabolickú aktivitu. Tradične sa používa na zvýšenie vytrvalosti, energie, a tiež môže znížiť psychickú únavu.

Hodnotenie – 5

Tribulus Terrestris – Tribulus bola populárna liečivá bylina v ľudovej medicíne na východe a v Bulharsku od roku 1981, ktorá sa používala na liečenie sexuálneho deficitu. Podľa jednej Bulharskej štúdie zvyšuje u mužov libido a testosterón o 38%.

Hodnotenie – 5

Srvátkový proteín – Srvátkový proteín je zďaleka najlepší proteín na trhu. Dôležitosť bielkovín pre budovanie svalovej hmoty netreba snáď nikomu vysvetľovať.

Hodnotenie – 5

Vŕba biela – kôra – Jedná sa o bylinnú formu aspirínu. Aspirín kombinovaný s efedrínom môže pomôcť pri redukcii tuku.

Hodnotenie – 2

Yohimbe – Táto bylina sa používa najčastejšie u mužov, ktorí si chcú zlepšiť sexuálny výkon. Tiež môže v malej miere zabrániť ukladaniu tukov.

Hodnotenie – 3

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.