Ako nabrať svaly a nejesť zdravé potraviny

Existujú u ľudí dva typy extrémov. Prvý extrém je ten, že sa ľudia snažia stravu dodržiavať na 100%, nič si nedoprajú a povedzme že jedia iba „zdravé“ potraviny. Druhý extrém je zase ten, že sa ľudia stravujú iba na fast foodoch a majú dlhodobo nezdravý prebytok kalórii.

Obidva tieto prípady sú skrátka zlé. Pokiaľ ste zástancom zdravého stravovania, tak to neznamená, že časť denného kalorického príjmu nemôže ísť aj z „nezdravého“ jedla. Viem, že je vo vás ten pocit, že ak si dáte niečo nezdravé tak vám to ide automaticky do tuku.

Možno sa pozeráte na obéznych ľudí ako jedia hamburgre a myslíte si, že ak si aj vy dáte ten hamburger, tak automaticky priberiete povedzme 10 g tuku. Je to však nonsens a nič také neexistuje. Nabrať svaly alebo tuk je dlhodobý proces ktorý je dôsledkom dlhodobého kalorického prebytku.

Teda samotné nezdravé jedlo nespôsobí to, že priberiete tuk. To že priberiete tuk je dôsledkom hlavne toho, že dlhodobo prijímate viac kalórii než denne spotrebujete. Samozrejme na pomere jednotlivých makronutrientov (bielkoviny, sacharidy, tuky) záleží, ale vždy priberiete váhu iba na základe kalorického prebytku.

 

Výhody „nezdravého stravovania“

 

Vyzdvihovať výhody nezdravého jedla na webe o zdravom stravovaní je paradox avšak ja vám tu tých výhod pár vymenujem.

Vďaka „cheat meals“ sa udržíte namotivovaný. Je to tak. Pokiaľ denne makáte a nemáte sa čím odmeniť, tak vaša motivácia bude postupne upadať, pretože budete vidieť šport iba ako drinu a nič iné. Pokiaľ sa teda všeobecne zdravo stravujete a váš kalorický príjem máte rozdelený povedzme do 6 jedál, tak jedno jedlo môže byť kľudne hocijaké na aké máte chuť bez toho aby ste si niečo vyčítali.

Aj keď píšem, že môžete si dať cheat jedlo „hocijaké“, vždy bude 100x lepšie prijať 500 kcal z hamburgeru, ktorý obsahuje bielkoviny, sacharidy a tuky, než prijať  rovnaké množstvo kalórii povedzme zo zmrzliny, ktorá obsahuje iba cukor a nejaký tuk.

Tým, že si denne doprajete jedno cheat jedlo, tak udržíte motiváciu na maxime a budete mať tak väčšie odhodlanie pre svoje ciele. Jedno cheat jedlo s vami vážne nič neurobí, práve naopak, iba vás nabudí a motivuje.

Ďalší dôvod prečo zaradiť cheat meals do denného režimu je ten, že musíte tie kalórie skrátka odniekiaľ zohnať na to, aby ste naberali svalovú hmotu a silu.

Ak máte prijať cca 3000 kcal denne a už viete ku koncu dňa, že jediná možnosť ako to docieliť je siahnuť po vysokokalorickom nezdravom jedle (povedzme pizza 700 kcal) tak to kľudne spravte.

Ideálne by bolo samozrejme jesť chutné a zdravé bio potraviny pri ktorých by ste si aj pochutnali a aj splnili cieľ zdravého stravovania. Tieto potraviny sú však často finančne náročné a pokiaľ chcete naberať svalovú hmotu tak je dosť možné, že budete musieť veľakrát podstúpiť menšie zlo v podobe „cheat meals“ aby ste splnili kalorický prebytok.

 

Ako je to s jedením „cheat meals“ pokiaľ chcete spaľovať tuk?

 

Priberanie alebo chudnutie je vždy výsledkom kalorického prebytku alebo deficitu avšak, to, či priberáte svaly alebo priberáte tuk závisí aj od toho, v čom tie kalórie prijímate. Teda záleží na pomere jednolivých makronutrientov, ale aj na ich kvalite.

Je rozdiel, či príjmete 2000 kcal z kvalitného srvátkového proteínu alebo zo stolového cukru. Na kvalite teda záleží aj z toho dôvodu, že niektoré potraviny obsahujú aj iné látky ako napr. vlákninu, ktorá znižuje príjem energie do tela tým, že z nej telo energiu neabsorbuje. Taktiež napr. nie je jedno z hľadiska využitia energie pre telo, či trávite povedzme 500 kcal z tuku alebo bielkovín pretože pri trávení tuku potrebuje telo viac energie.

Prejdem teraz už k tomu ako „cheatovať“ pokiaľ je vašim cieľom spaľovať tuk. Stále môžete jesť jedno malé cheat jedlo denne avšak snažte sa, aby bolo vážne malé. Môžete skúsiť prístup 90/10 čo znamená, že 90% vašich kalórii pôjde denne zo zdravého jedla a 10% z cheat jedla.

Či už chcete naberať svaly alebo spaľovať tuk, tak sa nemusíte báť, že jedením jedného cheat jedla denne si zastavíte alebo spomalíte progres. Pri chudnutí je však jednoduché dosiahnuť požadované množstvo kalórii aj zo zdravého jedla a preto tu odpadáva dôvod jesť cheat jedlo na doplnenie kalórii. Je však stále užitočné zaradiť jedno malé cheat jedlo aj do diéty pri spaľovaní tukov z dôvodu udržania si motivácie a ďalšieho napredovania.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.